дневен

дневен
\дневенна; \дневенно; \дневенни
Дневной
Дневен крем = дневной крем
* * *
дневной
* * *
дне́вен п
дневной

Български-руски речник. 2013.

Игры ⚽ Нужна курсовая?

Смотреть что такое "дневен" в других словарях:

 • Dneven Trud — (Bulgarian: Дневен Труд), commonly known as Trud (labour), is the largest circulation Bulgarian daily newspaper. The newspaper s first issue came out on 1 March 1936, making it one of the oldest Bulgarian newspapers still in existence. The… …   Wikipedia

 • Dneven Trud — Dnewen Trud (bulgarisch: Дневен Труд; bekannt als Trud, dt.: „Arbeit“) ist die meistgelesene Tageszeitung Bulgariens. Die Boulevardzeitung wurde 1936 gegründet. Bis 1992 wurde sie von der Gewerkschaft betrieben. Heute ist Dnewen Trud in… …   Deutsch Wikipedia

 • Dnewen Trud — (bulgarisch: Дневен Труд; bekannt als Trud, dt.: „Arbeit“) ist die meistgelesene Tageszeitung Bulgariens. Die Boulevardzeitung wurde 1936 gegründet. Bis 1992 wurde sie von der Gewerkschaft betrieben. Heute ist Dnewen Trud in Privatbesitz, ihr… …   Deutsch Wikipedia

 • Женмин жибао — (кин.) дневен весник, орган на Комунистичката партија на Кина …   Macedonian dictionary

 • банален — (фр banale) обичен, излитен, секојдневен, општ …   Macedonian dictionary

 • банализира — (фр banaliser) направи излитен, обичен, секојдневен …   Macedonian dictionary

 • билтен — (фр bulletin) краток, официјален дневен извештај за некој важен настан, за состојба на боиште, за болест на некоја личност итн, 2. назив за некоја повремена или постојана публикација …   Macedonian dictionary

 • дежурен — (фр. de jour дневен) 1. определен извесно време да биде на одредено место, да дежура 2. како именка: тој што дежура …   Macedonian dictionary

 • дијариум — (лат. diarium) 1. кај старите Римјани: дневен оброк, особено за домашната послуга 2. денес: дневник, книга во која се внесува дневниот пазар …   Macedonian dictionary

 • ефемерид — (грч. eph, emera ден) 1. дневен календар чии ливчиња се кинат секој ден 2. мн. весници, периодични списи …   Macedonian dictionary

 • журнал — (фр. journal) 1. дневник, дневен весник 2. книговодствен дневник книга во која се бележи целото финансиско работење на некое претпријатие во текот на денот по хронолошки ред 3. филм што ги прикажува најновите светски настани со зборови и слики… …   Macedonian dictionary


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»